PRP terapijska metoda (terapija krvnom plazmom)
Plazma PRP terapija u poliklinici Naissa
Plazma bogata trombocitima (PRP – Platelet Rich Plasma) je najnovija terapijska metoda kojom se postiže brži i dugoročniji terapijski efekat u odnosu na dosadašnje terapijske alternative. Značajno mesto je primena PRP terapije kod sportskih povreda jer omogućava brz oporavak oštećenog tkiva i dozvoljava povratak sportskim aktivnostima znatno ranije u odnosu na druge terapijske opcije što je kod sportista veoma važno.
Značajno mesto PRP terapija ima i u lečenju degenerativnih oboljenja zglobova, posebno kolena i kuka jer pospešuje obnavljanje zgobne hrskavice i na taj način dovodi do smanjenja bola, otoka, upale, olakšana je pokretljivost, manja ukočenost i poboljšava kvalitet života. Ubrzavanje zarastanja hroničnih rana takodje je značajna terapijska indikacija za primenu PRP terapije.
Plazma bogata trombocitima (PRP) je krvna plazma koja sadrži 5 puta veću koncentraciju trombocita u odnosu na broj trombocita u krvi. Koncentrovani trombociti sadrže rezervoare bioaktivnih proteina, više od 1100, medju kojima su brojni enzimi, inhibitori enzima, faktori rasta, signalni molekuli imunološkog sistema, kao i drugi bioaktivni molekuli koji su ključni faktori u oporavku tkiva i zarastanju rana. Faktori rasta deluju na matične ćelije tkiva u raličitim fazama razvoja, ubrzavaju njihov rast i višestruko umnožavaju ćelijsku populaciju. Na ovaj način faktori rasta pospešuju oporavak tkiva tako što podstiču reparaciju i zarastanje tetiva, ligamenata i hrskavice, epitelizaciju (proces tokom kojeg se ćelije pojačano dele kako bi ponovno prekrile oštećenje), što je od vitalnog značaja jer dolazi do spontanog zarastanja i zatvaranja rane i stvaranja novog vezivnog tkiva. Najvažnije je to što su faktori rasta dobijeni iz sopstvene krvi, tako da njihovom primenom ne može doći do autoimune reakcije organizma.
PRP plazma terapija je revolucionarna metoda lečenja kojom se na potpuno prirodan način ubrzava oporavak nakon povreda mišića, tetiva, ligamenata i poboljšava opšte stanje organizma. Biološka terapija krvnom plazmom je najsavremenija i najdelotvornija metoda lečenja oštećenja hrskavice. Plazma terapiju u poliklinici Naissa u Nišu izvodi Spec. sc. med. Vladimir Jovanović, specijalista ortoped, ortopedska hirurgija sa traumatologijom, šef kabineta za terapiju bola poliklinike Naissa.
Vodjeni dugogodišnjim iskustvom sa različitim terapijama za oporavak nakon povreda koštano-zglobnog i mišićnog sistema, možemo da potvrdimo značajan terapijski efekat primene PRP terapije u lečenju navedenih oboljenja. Plazma PRP terapiju preporučujemo svim pacijentima koji imaju navedene probleme, kao i sportistima kojima je bitan brzi oporavak posle povreda.
Oblasti primene PRP terapije (Lečenje krvnom plazmom)
- Lečenje degenerativnih oboljenja i oštećenja hrskavice zglobova (posebno kolena i kuka)
- Lečenje oštećenja hrskavice kolena plazma terapijom
Lavaža zglobova pod kontrolom ultrazvuka originalnim metodama po Jovanoviću
- Lečenje hroničnih degenerativnih promena tetiva (Ahilova tetiva, “teniski lakat”, “golferski lakat”)
- Lečenje sportskih povreda PRP terapijom
- Lečenje akutnih povreda ligamenta, mišića, tetiva
- Lečenje hroničnih rana (PRP stimuliše i ubrzava zarastanje rana)
- PRP terapija smanjuje infekcije kod postoperativnih rana
- PRP terapija smanjuje otok i bol nakon operacija ligamentarnog aparata
- PRP terapija ubrzava zarastanje kosti nakon preloma
- PRP terapija skraćuje vreme oporavka nakon operativnog lečenja.
- Plazma terapija kolena, ramena, lakta i kuka
- Lečenje matičnim ćelijama (američki i švajcarski sistem)
- Plazma terapija ACP
- Plazma terapija RegenLab
- Plazma terapija Cellular Matrix
- Plazma terapija Angel Cytomedix
Šef kabineta za plazma PRP terapiju
Poliklinika Naissa je jedina sertifikovana poliklinika u jugoistočnoj Srbiji, koja poseduje licencu Ministarstva zdravlja, za lečenje plazma terapijom (PRP metodom)
Iskustva pacijenata nakon plazma PRP terapije
Cene ortopedskih usluga i plazma terapije
Najsavremeniji aparati za PRP terapiju koriste se u poliklinici Naissa
Procedura izvodjenja plazma PRP terapije u poliklinici Naissa
Šta treba da znate o plazma PRP terapiji
- Priprema i način izvodjenja terapije PRPPriprema PRP podrazumeva uzimanje 80 – 240 ml sopstvene krvi, koja se centrifugira u centrifugalnoj mašini. Set za uzimanje krvi je sterilan i za jednokratnu upotrebu. Prilikom procesa centrifugiranja iz krvi se izdvaja plazma bogata trombocitima i faktorima rasta koja se ubrizgava u povređeno ili oštećeno tkivo. Koncentrovani trombociti sadrže rezervoare više od 110 bioaktivnih proteina, koji pospešuju oporavak tkiva i na taj način ubrzavaju zarastanje tetiva, ligamenata, mišića i hrskavice, kao i zarastanje i zatvaranje rana.
Osnovna uputstva pre terapije PRP-om
7 dana pre terapije potrebno je obustaviti terapiju NSAIL i KS. Protiv bolova može se koristiti Paracetamol (Febricet, Panadol). Neopodno je povećati količinu tečnosti koja se unosi u organizam u toku 24h pre dolaska na intervenciju. Potrebno je konzumirati obrok pre intervencije. Neophodno je naglasiti da je procedura BEZBOLNA. Spada u veoma bezbedne intervencije pošto se daje pod lokalnom anestezijom. Nakon terapije pacijent može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima poput upravljanja vozilom, hodanja i slično.- Koja je uloga ultrazvuka prilikom primene plazma PRP terapije?Uloga ultrazvuka pri izvodjenju PRP terapije je da obezbedi dodatnu vizuelizaciju i preciznost tokom aplikacije PRP-a. Ultrazvukom se može i dokumentovati lezija mišića, hrskavica, ligamenta ili tetive, a kasnije se koristi za praćenje poboljšanja i zarastanja tetiva, hrskavica, mišića ili ligamenata gde je primenjena PRP terapija.
Gde se primenjuje PRP terapija?
PRP terapija se primenjuje kod stanja u kojima želimo da stimulisemo brži oporavak i lečenje tkiva. To su karakteristična stanja kod povreda muskuloskeletnog sistema (povrede mišića, ligamenata, tetiva i hrskavica), kod degenerativnih promena na zglobovima (kukovima, kolenima, skočnim zglobovima), primenjuje se i u lečenju hroničnih rana, kao i u estetskoj medicini. Treba naglasiti da PRP metod nije svemoguć i ne može da se garantuje stopostotni uspeh nakon primene, ali što je najbitnije, kada se primenjuje na pravi način sigurno je potpuno bezbedna metoda bez neželjenih efekata.Postoje stanja u kojima se PRP terapija ne primenjuje
PRP je derivat pune sopstvene krvi pacijenta i nema imunobioloških prepreka u primeni niti rizika od transmisivnih bolesti. Ali ipak postoje apsolutne kontraindikacije koje su uočene kod: deficita trombocita, hemodinamska nestabilnost i septična stanja. Relativne kontraindikacije su kod: pacijenata koji su na hroničnoj antikoagulantnoj terapiji, sistemske bolesti vezivnog tkiva, zapaljenske reumatske bolesti, akutne infektivne bolesti, maligne bolesti.- Primena PRP metode kod sportskih povredaPRP terapijska metoda je popularna kod sportista koji su motivisani da se što pre vrate u vrhunsku formu. Zbog toga brojni vrhunski sportisti redovno koriste PRP tretmane nakon povreda ili bolnih stanja za brži povratak u formu, a takodje zbog jednostavnosti, brzine i bezbednosti ove metode. Treba naglasiti da je svetska anti-doping agnencija (World Anti-Doping Agency), prema sadašnjim propisima, uvrstila PRP terapijsku metodu kao dozvoljenu pomoć sportistima, tako da PRP terapija nije na crnoj listi doping sredstava.